Teoretycznie wiemy o tym wszyscy, praktycznie tylko nieliczni te granice wyznaczają, jasno je komunikują i ich przestrzegają. Pytanie do Ciebie – do której grupy chcesz należeć. Jeżeli chcesz skutecznie wyznaczać swoje granice, to zapraszam Cię do dalszej lektury.
Tytuł tego wpisu brzmi dumnie ale czym w praktyce są rzeczone granice? Opiszę Ci moje spojrzenie na ten temat. Granice są wyznacznikiem Twojej strefy bezpieczeństwa. Są miejscem, którego przekroczenie jest dla Ciebie niewygodne, bolesne i wzbudzające niepokój. Jest to miejsce, które pozwala zachować Twój spokój i właśnie poczucie bezpieczeństwa. Granice powinnaś wyznaczyć w każdej strefie swojego życia: w strefie prywatnej, zawodowej ale również przed samą sobą. Bo tak jak inni uczą się respektować Twoje granice, często Ty sama tego nie robisz.
Granice podobnie jak pierwsze wrażenie – wyznaczysz je podczas pierwszego kontaktu z nowo poznaną osobą. Nie oznacza to, że jak tego nie zrobiłaś, to już nie zrobisz. Zrobisz ale będzie to dużo trudniejsze i będzie od Ciebie wymagało więcej pracy i wykazania siły charakteru. Żeby zaoszczędzić sobie niepotrzebnego wysiłku, rekomenduję by granice wyznaczać już przy pierwszym kontakcie z drugim człowiekiem.
Co się dzieje, kiedy ktoś przekroczy Twoje granice lub gdy to Ty zrobisz to samo w kontakcie z drugą osobą?
- pojawia się uczucie frustracji
- zagrożenia
- gniew
- złość
- występuje realne ryzyko konfliktu
Co więcej, te same uczucia pojawia się, kiedy ktoś przekroczy Twoje granice, których Ty głośno nie wyznaczyłaś. Różnica będzie polegała wyłącznie na tym, że powyższe uczucia będą odnosiły się wyłącznie do Ciebie. Będziesz miała pretensje wyłączne do siebie, że druga osoba nie przestrzega Twoich granic. Nie możesz wtedy oczekiwać od innych że będą respektowali Twoje granice skoro oni nawet o nich nie wiedzą lub nie mają świadomości gdzie one się znajdują.
Oto jak skutecznie wyznaczać swoje granice:
- Wyznacz swoje życiowe wartości
Musisz wiedzieć dokąd zmierzasz. Kiedy znasz swoje wartości łatwiej jest Ci podjąć dobre decyzje. Znając swoje wartości wiesz gdzie przebiega Twoja granica.
- Bądź świadoma swoich emocji i uczuć
To pozwoli Ci błyskawicznie rozpoznać moment, kiedy ktoś narusza Twoje granice. Doskonale zrozumiesz dlaczego w danym momencie pojawiają się u Ciebie takie uczucia.
- Komunikacja i asertywność
Jasno mów o swoich możliwościach i granicach. Co więcej nie bój się oczekiwać i wymagać od innych by respektowali Twoje granice.
- Nie bój się mówić słowo NIE
Pozornie trudne a praktycznie jedna z łatwiejszych aktywności. Jasno i stanowczo wypowiedziane słowo NIE potrafi drugą osobę przywołać do przysłowiowego pionu. Pokazuję i komunikuje w sposób nie pozostawiający żadnych wątpliwości, że Twoje granice zostały naruszone.
- Naucz się rozpoznawać sygnały ostrzegawcze
Są to drobne i delikatne sytuacje, które nie pozostawiają żadnych wątpliwości, że druga osoba próbuje naruszyć Twoje granice i sprawdza na ile może sobie pozwolić.
- Elastyczność granic
Twoje granice nie są z betonu i wyznaczone raz na zawsze. Może się okazać, że życie napisze swój scenariusz i konieczna będzie ich lekka modyfikacja. Nie ma w tym nic złego o ile jest to zgodne z Twoimi wartościami i celami a przede wszystkim odbywa się za Twoją świadomą decyzją.
Przestrzeganie granic jest oznaką szacunku zarówno do innych jak i do nas samych. Pozwala zachować równowagę wewnętrzną jaki i dobrą relację z samą sobą i innymi.
0 komentarzy