Do tej pory uważałam, że akceptacja jest pewnego rodzaju przyznaniem się do swoich słabości i manifestacją swoich porażek. Jest pogodzeniem się z negatywnym stanem faktycznym, założeniem rąk i poddaniem się temu, co przyniesie los. A ja nie lubię się poddawać i potwornie nie lubię stawiać się w pozycji ofiary a tym dla mnie była właśnie akceptacja. Okres świąteczny i okołonoworoczny skłania do refleksji i tym razem rozprawiłam się z akceptacją.
Czy akceptacja oznacza brak zmiany i pogodzenie się z losem?
Akceptacja jest skrupulatnym przyjrzeniem się Twojej aktualnej sytuacji, zarówno zawodowej, zdrowotnej jak i prywatnej. Jeżeli coś nie funkcjonuje tak, jakbyś sobie tego życzyła. Element Twojego życia zawodowego, zdrowie czy relacje są dalekie od właściwych, warto się im przyjrzeć i zaakceptować. Tylko uwaga ! Nie chodzi o akceptację i odpuszczenie. Chodzi o pogodzenie się ze stanem faktycznym a następnie podjęcie działań, które ten stan zmienią na korzystny dla Ciebie. Dlaczego jest to ważne? Bo musisz wiedzieć od czego zaczynasz i jaki jest Twój punkt wyjścia. Jednym słowem warto zrobić analizę strategiczną obecnej sytuacji.
Dlatego weź proszę kartkę i długopis i odpowiedz na następujące pytania:
- Jaka jest moja aktualna sytuacja zawodowa/ rodzinna/ zdrowotna/ inna?
- Które jej aspekty nie funkcjonują tak, jakbym sobie tego życzyła?
- Co wymaga poprawy?
- Jakie działania mogę podjąć by zmienić obecną sytuację, na korzystną?
- Jeżeli potrzebne mi będzie wsparcie czy wiedza, gdzie i u kogo jej szukać?
Akceptacja w takiej formie ma sens ponieważ pozwoli Ci to na konkretną poprawę aktualne sytuacji. Co więcej progres jaki zrobisz będzie znacznie bardziej zauważalny a Ty będziesz wiedziała czy coś jeszcze wymaga pracy.
A co z relacją z innymi ludźmi: rodzina, znajomi czy partnerzy biznesowi? Akceptacja wzajemnych relacji stanowi również punkt odniesienia ale również pozwoli Ci określić czy cokolwiek w takiej sytuacji można poprawić. Dlaczego? Ponieważ tak jak mamy wpływ na siebie, tak nie mamy wpływu na innych. Co więcej nie powinniśmy i nie mamy prawa oddziaływać na drugiego człowieka bez jego woli i pozwolenia. Jest to nieetyczne i podlega pod manipulację.
Dlatego w relacjach w drugim człowiekiem odpowiedz na następujące pytania:
- Jak wygląda moja obecna relacja z..?
- Jakie aspekty tej relacji chciałabym poprawić?
- Jakie widzę szanse na polepszenie tej relacji?
- Jakich cech u drugiej osoby absolutnie nie jestem w stanie zaakceptować?
Odpowiedź na ostatnie pytanie będzie dla Ciebie wyraźnym sygnałem i wskazówką do jasnego i konkretnego wyznaczenia granic. Jeżeli musisz z daną osobą pozostać w relacji ale nie zgadzasz się z nią i nie akceptujesz pewnych zachowań, wyznaczenie granic i ich jasne zamanifestowanie będzie doskonałym rozwiązaniem. W przeciwnej sytuacji, zakończenie takiej relacji będzie miało wręcz oczyszczające działanie a Ciebie uwolni i pozwoli iść dalej.
Każdy z nas jest inny. Różnimy się pod wieloma względami i akceptacja tych różnic wnosi w nasze życie swoisty powiew świeżości. Pozwala to odkryć nowe perspektywy i otworzyć nas na nowe relacje zarówno prywatne jak i biznesowe. Akceptacja daje nam obraz aktualnej sytuacji i daje początek korzystnej zmianie, jeśli jej oczywiście potrzebujemy. Pozwala również poznać swoje granice i je wyznaczać.
Daj znać w komentarzu, co bierzesz dla siebie z tego wpisu.
0 komentarzy